Yvetta Simonová

Životopis

Yvetta Simonová, rozená Roubalová, nar. 4.11.1928 v Českém Brodě, zpěvačka, herečka. Legenda československé populární hudby. Skromná, laskavá, pracovitá, důkladná, vždy dobře naladěná, nekonfliktní, kolegy napříč žánry  oblíbená.

Vystudovala Obchodní akademii v Praze, soukromě studovala klavír a hudební teorii u profesorek J.M.Fiedlerové a M. Vojtěcké, zpěv potom u profesorů H.Vávry, F.Carpiho a zejména  R.Rosnera.
První umělecké zkušenosti získala v Bratislavě. Začínala jako herečka a zpěvačka na bratislavské Malé scéně, kde zaujala hlavní rolí Agácie ve zhudebněné Gogolově Ženitbě. V Bratislavě se seznámila také se svým budoucím manželem Františkem Spurným, prvotřídním managerem, navazujícím na rodinné tradice. V Praze, kam se vrátila z úspěšného bratislavského angažmá se jí po svatbě s  Františkem Spurným narodil narodil syn Tomáš. Zpívala s orchestry Jiřího Procházky a Zdeňka Bartáka. V této době přijala Yvetta Spurná pseudonym Yvetta Simonová, jehož autorem je Jan Werich, který nabídl řadu možností s použitím iniciál Y.S. a Simonová se líbila jak samotné zpěvačce, tak i nejbližším spolupracovníkům.
Jejím druhým manželem se stal skladatel mnoha hitů Jaromír Vomáčka, který pro Yvettu Simonovou napsal m.j. i úspěšné písničky Dříve než na louce rozkvete voňavé kvítí, Já jsem zamilovaná, či Zhasněte lampiony. V té době už byla několik let stálicí orchestru Karla Vlacha, se kterým natočila přes 600 snímků. Dirigent  Karel Vlach se po rozchodu Y.S. s J. Vomáčkou stal jejím životním partnerem, se kterým prožila - dle jejích slov - nejklidnější období života. Po dlouhá léta patřila mezi nejpopulárnější umělce Československa, mnohé písně, které natočila jak sólově, tak i v duetu se svým dlouholetým pěveckým partnerem Milanem Chladilem, se staly hity. Účinkovala také v Hudebních divadlech v Karlíně a Nuslích. 
Yvettu Simonovou nikdy neprovázely žádné skandály, oblibu u publika získala nezaměnitelným hlasem, melodickým repertoárem a neokázalou eleganci. Vždy si chránila své soukromí.
V prvním ročníku ankety Zlatý slavík v roce 1962 skončila nejvýše mezi zpěvačkami /celkově se umístila druhá/, ale protože anketa měla v  té době jen jednu společnou kategorii pro zpěváky i zpěvačky, Zlatého slavíka tehdy nedostala. Toto ocenění dostala z rukou  ředitele firmy  Musica Bohemica JUDr. Jaroslava Těšínského, pořadatele Zlatého slavíka, po zásluze v prosinci roku  2010, kdy jí před televizními  kamerami vstoje tleskala celá Státní opera.

Výběr z nejznámějších písní Yvetty Simonové najdete v kapitole písně

 

Pavel Skalický, prosinec 2010
autorizováno
Podrobnější informace z uměleckého i soukromého života Yvetty Simonové, můžete najít v knize Pavla Vrby „Yveta Simonová a její osudoví muži“, která se dočkala už dvou vydání (druhé je rozšířené). Obě vydání jsou bohužel rozebraná, můžete zkusit štěstí v antikvariátech, nebo si knihu vypůjčit v některé z knihoven.

Další informace můžete hledat na:
www.wikipedia.org
www.osobnosti.cz
www.agenturajupiter.cz

řadu nahrávek najdete mimo jiné na:
www.YouTube.com